• Кінотеатр Ліра (map)
  • Кінотеатр Ліра
  • Київ

⬆Не забудь додати до свого календаря

Ретроспектива фінського відеоарту охоплює період з 1965-го по 2006-ий рік. Глядачі побачать роботи піонерів фінського візуального та кінетичного мистецтва, таких як Ейно Руутсало, який дебютував в авангардних колах Нью-Йорка ще на початку 1950-их, та Ерккі Куренніемі, одного з перших електронних музикантів Фінляндії, який вже в 1960-их роках досліджував революційний вплив комп'ютерів на суспільне і особисте життя. 

Автори презентованих відео є учасниками бієннале по всьому світу, їх роботи належать колекціям найпрестижніших галерей, таких як Tate i MoMa ("Я/Ти, Гаразд, Сіре" Еййі-Лійси Ахтіли), а також були показані на фестивалях від Трайбеки до Роттердаму і Локарно ("Лассо" Салли Тюккї).


The Jump Eino Ruutsalo.jpg

Стрибок

Ейно Руутсало

Фінляндія / 1965, 4 хв

 

Дивна суміш чорного гумору і мелодраматичної тривоги поєднує бідно одягнених леді та концентраційні табори, кадри розписаних відходів і студійні знімки людини в повстяниках. Лавина електронної музики Куренніемі як ранній прототип мінімалістичного техно.

is this the world of teddy.jpg

Це світ Ведмедика Тедді?

Ейно Руутсало

Фінляндія / 1969, 10 хв

 

Фільм-колаж фотографій з новин, добре відомих усім нам. Проте чи варто нам забувати про них після того, як ми переглянули їх раз чи двічі? Чи потрібно нам не перевіряти їх і поширювати крізь усі доступні канали для того, щоб біль зник і любов виграла. Чи є це світ ведмедика Тедді, який ми залишимо позаду для наших дітей?

Erkki Kurenniemi florence.jpg

Флоренція

Ерккі Куренніемі

Фінляндія / 1970, 9 хв

 

Зйомки Куренніемі під час поїздки на конференцію електро-акустичної музики. Флоренція є багатим колажем подвійних експозицій. Зображення з Альп, Мілана і Флоренції злиті з враженнями від фінського літа. Кінокамера Пате на 16 мм дозволила Куренніемі намотувати назад, повертатися і перезнімати одні і ті ж кадри.

Erkki Kurenniemi computer music.jpg

Комп'ютерна музика

Ерккі Куренніемі

Фінляндія / 1966, 7 хв

 

Кінозірками є два комп'ютера: Elliott 803 (у відділі ядерної фізики, Університет Гельсінкі) та IBM 1130 (в комп'ютерному центрі університету Турку). Коли-не-коли це співіснування людини і машини.

1982 - a year of censorship Pasi Sleeping Myllymaki.jpg

1982 - рік цензури

Пасі "Сплячий" Мюлюмакі

Фінляндія / 1982, 2 хв

 

Наскільки вузькими є фінські кіно-кола? Пасі Мюлюмакі розкриває їх оптову цензуру в цьому лютому короткому фільмі з панк-рок антрактами.

Milena’s Journey marriki hakola.jpg

Натюрморт - Подорож Мілени

Маріккі Хакола

Фінляндія / 1989, 5 хв

 

В основі цієї відео роботи лежать листи Франца Кафки до його коханої Мілени. Теми: відстань, туга і спогади. Шарувата образність грунтується на колективній пам'яті глядача. Відправною точкою є робота композитора  Кайя Сааріахо радіоп'єса "Натюрморт".

Eija-Liisa Ahtila me you okay gray.jpg

Я/Ми, Гаразд, Сіре

Еййа-Лійса Ахтіла

Фінляндія / 1993, 4 хв

 

Короткий фільм з трьома вигаданими епізодами і розповіддю, що складаються з ритмічних монологів. Предметом цих трьох гуманних драм є перетворення своєї ідентичності.

Darling, Let Me Hold You! heta kuchka.jpg

Любий, іди до мене!

Хета Кучка

Фінляндія / 1999, 2 хв

 

У цій гумористичній короткометражці молода жінка гладить чоловічу сорочку і пестить котеня.

Johanna Lecklin about dancing.jpg

Про танці

Йоханна Леклін

Фінляндія / 2000, 6 хв

 

Історія транформації молодої дівчини в балерину. Приватне споглядання конфлікту між мріями дівчинки і жорсткою повсякденною роботою танцівниці.

Salla Tykka lasso.jpg

Лассо

Салла Тюккя

Фінляндія / 2000, 4 хв

 

Жінка бачить сильного чоловіка за вікном. Лассо представляє момент з життя молодої жінки. Момент нездатності залишитися віч-на-віч з кимось чи з самим собою. Це видушується в потужне сприйняття десь на краю нереального.

Abidin Travels.jpg

Подорожі Абідіна

Адел Абідін

Фінляндія / 2006, 4 хв

 

Турагентство рекламує відпочинок в Багдаді, показуючи життя, яким мешканці живуть в цей самий момент в Іраку.